Míg anya leteszi a telót – Szombaton délután premier a Griff Bábszínházban

Forrás: www.zaol.hu * Magyar Hajnalka * 2019.09.18.

Szombaton 17 órakor kezdődik a Griff Bábszínház új évadának első bemutatója, a Boszorkányok a Bármi utcából.

A modern mese Dániel András Matild és Margaréta, avagy boszorkányok a Bármi utcából című könyvéből merít, a történetet Khaled-Abdo Szaida alkalmazta bábszínpadra. Dániel András grafikusként, kortárs festőként ugyancsak ismert, mesekönyveit maga illusztrálja, a bábok is az általa megrajzolt karaktereket keltik életre. Legismertebb műve a Kufli-sorozat, valamint a Kicsibácsi és Kicsinéni (meg az Imikém) című szatirikus mese, utóbbit az előző évad felnőtteknek szóló előadásai sorában láthatta a zalai publikum. A Matild és Margaréta volt az első önálló kötete, amely 2012-ben jelent meg. A belőle készülő zalaegerszegi előadást Somogyi Tamás rendezi, aki nem először dolgozik a Griff társulatával.

– Az eredeti könyv több apró mesét tartalmaz egy boszorkány testvérpárról – kezdi Somogyi Tamás. – Mi azonban melléfűztünk egy új dramaturgiai szálat két lánytestvérről, akikkel nem foglalkoznak eleget a szüleik. Sok gyerek él át hasonló szituációt: az elfoglalt anyuka a nagyobb testvérre bízza a kicsi felügyeletét, miközben még a 11-12 éves nagylánynak is igencsak hiányzik a szülői törődés. A szobába zárt testvérek így aztán megteremtik saját boszi alteregójukat, s velük játszatják el, mondatják ki mindazt, ami a lelküket nyomja. Addig is, amíg anya a másik szobában befejezi a megbeszélést, és leteszi végre a telefont.

Szolnok Ágnes és Duna Orsolya Réka a darabban szereplő bábokkal Fotó: Pezzetta Umberto

A darab egy gyerekszobában játszódik, a díszletet Boráros Szilárd tervezte. Egy emeletes ággyal kombinált tanulósarkot látunk, ám a történet során ez a prózai helyszín elemeire bomlik, átalakul, s a lányok fantáziája által megteremtett varázsvilág szolgálatába áll.

– Az, hogy a lányok időnként átlényegülnek boszikká, a színészek számára izgalmas lehetőség a folyamatos ki-belépésre – folytatja a rendező. – Duna Orsolya Réka és Szolnok Ágnes amúgy is sok munkát fektet a darabba, hiszen a mese összes karakterét ők keltik életre.

– Szerencsére nem könnyű a feladat – nyugtázza az elhangzottakat Szolnok Ágnes. – Szeretem, ha egy szerepben nem tudom a saját, bevett paneljeimet használni, muszáj kilépni a komfortzónából. Mindenkiben, bennem is él egy kép, hogy milyen lehet egy 11 éves lány, de a rendezőnk nem elégszik meg egy ilyen „első körös” vázlattal. Segít felépíteni Matild figuráját, aki ettől nem egy „általános” kislány lesz, hanem pont ez a kislány…

– Eleinte tartottam a sok karaktertől, hiszen a két lányon túl szerepel varangy, egér, kavics, s jönnek még szöszök, tulipánok és felhők is – kapcsolódik Duna Orsolya Réka. – De olyan szép szisztematikusan épült fel a próbafolyamat, hogy fokozatosan megnyugodtam, s feloldódtam a darab hangulatában.

Az előadás zeneszerzője Lovászi Edina, aki a komponálásnál nagymértékben támaszkodott az emberi hangra. A hangszerek közt aláfestésként ugyanis mindig ott duruzsol anya, aki „munkamegbeszél” a szomszéd szobában, és akit nem szabad zavarni…
A premier szombat délutáni időpontja nem véletlen, a társulat örülne, ha minél több család érkezne a bemutatóra.