Itt dolgozni kihívást jelent

Gerencsér Gábor műszaki vezető

Gyerekként szerettél-e színházba járni? Mik az első színházi élményeid?

Már felnőtt voltam, mikor először színházba mentem. Gyermekkoromban Zalaegerszegen még nem volt színház, ezért maradt ki akkor az életemből. Arra pedig nem volt lehetősége a családomnak, hogy akár Budapestre vagy más vidéki színházba utazzunk. Nem gondoltam volna, hogy egyszer majd én is színházi dolgozó leszek. Fiatalként nem vonzott annyira a színház, akkoriban inkább a mozi és a filmek érdekeltek.

Miféle munkáid voltak a Griff előtt, és mióta vagy a bábszínháznál?

A Bábszínház előtt közművelődési intézményekben dolgoztam.  Itt az akkori műszaki vezetőm (aki azt megelőzően a színház műszaki vezetője volt), vezetett be a nyári színházak életébe. Ő szerettette meg velem ezt a világot. A Griff Bábszínház megalapításától fogva a társulat tagja vagyok, immár 14 éve. Itt dolgozni kihívást jelentett és jelent a mai napig. Amikor a lányom a kezdeteknél aktív bábszínházi látogató lett, nagyon élvezte ezt a miliőt.

Mikor lép be egy színpadmester egy előadás elkészítésének folyamatába? Mi mindenre kell figyelni? Gondolom nem kicsi a felelősség…

A színpadmester részt vesz a tervelfogadásokon. Innen indul egy adott előadásban a részvételem. Feladatom a színpadra állíthatóság mérlegelése, segítése (pl: méretek a színpadon és a vidéki tájelőadásokon). Az előadások alatt felelek a díszlet, a fény és hangtechnika működéséért, az előadás megvalósításáért.

Egyik kedvenc anekdotám a Vígszínházból, amikor Horvai István a Sirály rendezése közben kikérte magának, hogy nem tudnak ferde víztükröt készíteni. Neked voltak-e, vannak-e komoly kihívást jelentő rendezői, tervezői elvárások?

Voltak, vannak, és egész biztosan lesznek is.  Mindig az adott előadás jelenti a kihívást. Nem tagadom, nekem is voltak vitáim a kivitelezések során, de törekszem a lehetőségek legjobb kihasználására. De bátran állok elébe a kihívásoknak.

Terveztél-e már díszletet, avagy vannak-e efféle vágyaid?

Igen, terveztem és kiviteleztem már díszletet. Igaz, nem a Bábszínháznak, hanem táncos előadáshoz (A rút kiskacsa című darabhoz), amelyben a lányom is részt vett.

Szerinted mitől más, több, kevesebb egy bábszínház, mint az „emberszínház”?

A Bábszínház is „emberszínház”, a kis emberek színháza. Nagyobb felelősséggel jár, mivel gyerekeknek kell átadni a darab üzenetét. Ugyanakkor hálásabb is, mert a gyerekektől azonnali és őszinte visszajelzést kapunk.

Idén ősztől a színház műszaki vezetőjének választottak. Mik a terveid, megvalósítandó feladatok?

Műszaki vezetői megválasztásom még nagyon új keletű, ezért feladataim most körvonalazódnak bennem is. Ilyen például: az előadások tervétől a színpadra vitel folyamatában a műszaki megoldások koordinálása, a műszaki dolgozók beosztása az egyes feladatokra, a táj-előadások műszaki kivitelezése, az egyes helyszínek feltérképezése, az előadások hang- és fénytechnikájának és a díszlet elhelyezésének nyomon követése; kapcsolattartás a vezetőséggel, a színészkollégákkal az előadások minél színvonalasabb kivitelezése érdekében. Célom a Griff Bábszínház minőségi munkájának támogatása, a hatékony munkaszervezés és kivitelezés megvalósítása. De szeretnék kapcsolatot teremteni más bábszínházak műszaki dolgozóival az újabb technikák megismerése céljából, amelyek segíthetik a munkánkat.

Szabó Attila